Haber

ABD’de 11 Eylül kurbanları için Afgan varlıklarından tazminat talebi reddedildi

ABD mahkemesi, 11 Eylül saldırılarının kurbanları için dondurulmuş Afganistan Merkez Bankası varlıklarından ödenecek tazminat talebini reddetti.

BBC’nin haberine göre Yargıç George Daniels, yayınladığı karar metninde, ABD’nin dondurduğu Afgan fonlarına erişim konusunda yasal yetkilerinin bulunmadığını açıklayarak, ABD’den ödenecek tazminat taleplerini reddetti. söz konusu kaynaklar.

ABD Lideri Joe Biden hükümetinin Taliban yönetimini tanımadığını hatırlatan Daniels, tazminat taleplerinin kabul edilmesinin ABD hükümetinin politikasına aykırı olacağı için mümkün olmayacağını söyledi.

11 Eylül saldırıları için hakimlerin onayladığı tazminat haklarının saklı olduğunu vurgulayan Daniels, “Ancak bu tazminatlar Afganistan Merkez Bankası’nın kaynaklarından temin edilemez.” terimini kullandı.

Afgan halkına veya önceki Afganistan İslam Cumhuriyeti hükümetine tazminat uygulanmaması gerektiğini belirten Daniels, “11 Eylül terör saldırılarının sorumlusu olan Taliban bunun bedelini ödemeli” dedi. söz konusu.

ABD yönetimi, Taliban’ın ülkede iktidarı ele geçirmesinin ardından Afganistan Merkez Bankası’nın uluslararası finans kuruluşlarındaki hesaplarında bulunan 3,5 milyar doları dondurdu.

Taliban yönetimi ve Afgan sivil toplum kuruluşları 3,5 milyar doların serbest bırakılmasını talep ediyor.

ABD yönetimi ise resmi olarak Taliban yönetimini tanımadığı için söz konusu rezervin Taliban’ın eline geçmesini istemiyor.??????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu