Haber

ABD’den son dakika seçim açıklaması! türkiye sorusuna cevap

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye seçimleri sorulduğunda Kirby, Türkiye’nin bir demokrasi geleneğine ve demokratik kurumlara sahip olduğunu vurguladı.

Kirby, genel olarak seçimler veya herhangi bir aday hakkında yorum yapmaktan kaçındıklarını belirterek, Buna Türk milleti karar verir.söz konusu.

İRAN VE BASRA KÖRFEZİNDEKİ GELİŞMELER

Kirby, İran’ın son iki yılda uluslararası sularda seyreden ticari taşıyıcılara yönelik 15 tehdit, saldırı ve el koyma gerçekleştirdiğini belirterek, “ABD, Ortadoğu’da ticari gemiciliği tehdit eden ve bunlara müdahale eden eylemleri şiddetle kınıyor.” sözünü kullandı.

Kirby, ABD’nin Hürmüz Boğazı ve Babül Mandep dahil Ortadoğu sularında seyir özgürlüğünün tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğini, bu noktada bölgesel ve uluslararası ortaklarını desteklemeye kararlı olduklarını belirtti.

Bu kapsamda ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Basra Körfezi’ndeki savunma konumunu güçlendirmek için bir dizi adım atacağını kaydeden Kirby, Merkez Komutanlığının (CENTCOM) bu “takviye”lerle ilgili detaylı bilgileri ABD’de vereceğini söyledi. gelen gunler.

Kirby, bölgede uluslararası deniz güvenliği konusunda da çalışacaklarını belirterek, “ABD, İran’la çatışma veya gerilimi tırmandırmanın peşinde değil. Ortadoğu’daki küresel müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte İran’ın taahhüdü, özgürlüğü sağlamaktır. Hürmüz Boğazı’nda ve diğer önemli su yollarında seyahatin. Saldırganlığınıza cevap vermeye kararlıyız.” şeklinde konuştu.

BAHMUT’TA SON DURUM

Rus askerlerinin Bahmut’tan çekildiği haberinin sorulması üzerine Kirby, değerlendirmelerinin Bahmut’un çekişmeli bir bölge olmaya devam ettiği yönünde olduğunu belirtti.

Kirby, “Rusların, özellikle de (Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy) Prigojin’in Ukrayna’da olup bitenler hakkında söylemek zorunda olduğu hiçbir şeye inanmaması konusunda herkesi uyarıyorum” dedi. söz konusu.

RUSYA’YA SİLAH İDDİASI

ABD’nin Pretoria Büyükelçisi’nin Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Aralık 2022’de Rusya’ya silah ve mühimmat sattığı iddiasıyla ilgili sorusuna Kirby, diğer ülkeleri Rusya’ya takviye kuvvet vermemeleri için sık sık ve güçlü bir şekilde uyardıklarını söyleyerek, konuya ilişkin detaylı açıklamalarda bulundu. . yapmayı reddetti.

Kirby, bu konuda diplomatik görüşmelere ilişkin bilgi vermeyeceğini belirterek, “Bu ciddi bir sorun” dedi. terimini kullandı.

nazilli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu