Ekonomi

AFD’den Türk bankasına 100 milyon euro ek kaynak

İSTANBUL (İGFA) –Toplam tutarı 200 milyon Euro’ya ulaşan Türk bankacılık sektörünün en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Projesi’, Türkiye’de yüksek enerji verimliliği A ve B enerji sertifikalı çevre dostu konutların finansmanında kullanılacak.

Anlaşmanın imza töreni, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin ve AFD Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Müdürü Cyrille Bellier’in katılımıyla VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih’in rezidansında gerçekleştirildi.

Söz konusu kredinin Türk bankacılık şubesinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük dengeli ‘Yeşil Konut Kredisi’ olduğuna dikkat çeken Üstünsalih, “Küresel salgın ekonomik koşullarında 2020 yılında verdiğimiz ilk dilimi de başarıyla uzattık. yeşil konut alanı. İlk dilimin yüzde 10’u A enerji belgeli konut finansmanında, yüzde 90’ı ise B enerji belgeli konut finansmanında kullanıldı.

AFD Balkanlar, Orta Doğu ve Asya Müdürü Cyrille Bellier ise projenin önemine değindi.

“Banka, AFD’nin belirlediği enerji verimliliği hedeflerine ulaşmak amacıyla Türkiye pazarında A tipi konut arzını teşvik etmeyi başardı” diyen Bellier, şöyle konuştu: “VakıfBank’ın bu projedeki kararlılığı ve çabaları, büyümenin desteklenmesini mümkün kıldı. Enerji tasarruflu konut teklifi ve sektörün daha erdemli uygulamalara geçişi konusunda iklim Türk hane halkının sorunlarına cevap veren ve Türk hane halkına fayda sağlayan bu ortaklığı bir kez daha yenilemekten büyük mutluluk duyuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu