Haber

Aileden sürekli ‘istihdam dostu’ sosyal yardım

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İŞKUR tarafından sağlanan mesleki eğitim, istihdam ve Toplum Yararına Program’dan (TYP) sosyal yardım faydalanıcılarını yararlandırmaya devam edeceklerini bildirdi.

Sosyal yardımlardan yararlananların yüzde 82’sinin engellilik, yaşlılık, hastalık veya bakım nedeniyle çalışamaz durumda olduğunun altını çizen Bakan Göktaş, “Bu doğrultuda istihdam dostu sosyal yardımlaşma anlayışı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. sosyal yardım faydalanıcılarını işgücü piyasasına kazandırmak ve sosyal yardım-istihdam bağlantısını güçlendirmektir. Devam edeceğiz dedi.

2022’de 140 bin 131 kişiyi İŞKUR’a yönlendirdiklerini kaydeden Bakan Göktaş, 2010 yılından bu yana sosyal yardım faydalanıcılarını çalışmaya yönlendirdiklerini hatırlatarak, “Aylık net asgari ücretin en fazla yüzde 10’u kadar İşe Yönlendirme Yardımı yapıyoruz. Sosyal yardım” Yararlanıcıların İŞKUR tarafından işe yönlendirilmeleri halinde, kişinin iş görüşmesine gitmesi ve başvuru/kabul sürecindeki harcamaları için ayda bir ve yılda en fazla 3 kez İşe Yönelik Yönlendirme Yardımı yapıyoruz” dedi.

‘Başlangıç ​​Desteği’ ve ‘İşe Yönelik Yardım’ kapsamında bir grup takviye verdiklerini anlatan Bakan Göktaş, ‘Geçen yıl 2 bin 157 TL olan desteğimizi, Bu yıl 4 bin 471 TL’ye, özel sektör işverenleri tarafından istihdam edilmeleri halinde 1 yıl süreyle özel sektör işverenlerinin ödemekle yükümlü olduğu sigorta primlerini karşılıyoruz” dedi.

Bakan Göktaş, ‘İşe Yönlendirme Yardımı’ ve ‘İşe Başlama Yardımı’ndan yararlananların 12 ay boyunca düzenli eğitim ve sağlık yardımlarından kesinti yapmadıklarını, önceliği eğitim ve beslenme yardımına verdiklerinin altını çizdi.

caykara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu