Teknoloji

Apple Vision Pro’ya merhamet etmediler, ilk günden hacklediler

Apple’ın bugüne kadar gizemli bir formda saklanan yeni çıkardığı karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro, elbette dünya çapında da ilgi gördü. Sonuçta herkes bu gözlükleri bekliyordu. Ekrandaki müzik albümlerinden birini seçip plağı plakçalara takıp sanal gerçeklikte müzik dinlemek fikri çok eğlenceli görünse de gerçek dünyanın zulmü bu romantik hayallere sert bir tokat attı.

Apple, güvenlik açığının daha önce bilgisayar korsanları tarafından “istismar edilmiş olabileceğini” ve bunun, tehdit aktörlerinin kötü amaçlı kod çalıştırmasına izin verebilecek cihazın Safari web tarayıcı motoru WebKit ile ilgili olduğunu açıkladı. Elbette bu güvenlik sorunu kullanıcıları oldukça tedirgin etti. Tüm özel hayatınız boyunca taktığınız ve teslim ettiğiniz dijital gözlüğünüzün, size şantaj yapmak isteyen hackerlar tarafından hacklendiğini hayal edin…

Bu güvenlik açığının şimdiye kadar istismar edilip edilmediği kesin olarak bilinmiyor ancak kişisel verilere ve işletim sisteminin tamamına erişebildiği için casus yazılım satıcıları gibi kötü niyetli aktörlerin popüler bir hedefi olduğu vurgulanıyor.

Ocak 2023’te Apple sistemlerindeki bu güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının eski iPhone ve iPad’lerin tam kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyan bir riski ortaya çıkardı. Ancak sorun bununla sınırlı değildi. Ekim ayında araştırmacılar, Mac’lerdeki Safari veya iPhone ve iPad’lerdeki herhangi bir tarayıcı aracılığıyla A ve M serisi çiplere sahip birçok Apple cihazından şifreleri ve diğer verileri çalmanın bir yolunu keşfettiler.

Teknoloji devi aynı güvenlik açığını geçen hafta yeni iOS 17.3’te de düzeltti ve bu düzeltme yalnızca iPhone’ları ve iPad’leri değil, Mac’leri ve Apple TV’yi de düzeltti. Ancak Apple Watch için hala bir yama bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu