Ekonomi

Bakan Şimşek’ten enflasyon açıklaması! Hedeflere kısa sürede ulaşmaya kararlıyız

Bakan Şimşek, İstanbul’a hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi politikalarının kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı hedeflediğini belirterek kararlılık mesajı verdi.

ENFLASYONLA MÜCADELE İSTİKRARININ GÜÇLENDİRİLMESİ: SÜREÇ AŞAMAYA KADAR İŞLEYECEK

Bakan Şimşek, İstanbul’a hareket etmeden önce Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şimşek, yaptığı değerlendirmede, “Ekonomi politikalarımız kısa vadede fiyat istikrarı ve finansal istikrarı hedefliyor. Bu hedeflere ulaşmada kararlıyız. Merkez Bankası’nın dün yaptığı açıklamada da belirtildiği gibi bu bir süreçtir. Bu süreç kademeli olarak kararlılıkla yönetilecektir.”terimini kullandı.  

Bakan Şimşek dün Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından bir açıklama yaptı.

BAKAN ŞİMŞEK 3 ANLAYIŞA VURGU DUYUYOR: İSTİKRAR, İNANÇ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK…

Para Politikası Kurulu, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplandı. Merkez Bankası 27 ay sonra ilk kez faiz artırımına gitti. Politika faizi 650 baz puan artarak yüzde 15’e yükseldi.

Faiz karar metninde finansal sıkılaştırma sürecine dikkat çekilirken, kademeli faiz artışlarının yapılacağına dair açıklamalar yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kritik faiz kararını değerlendirdi.

Bakan Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Türk Yüzyılının temel ideolojisi üç kavramda vücut bulmaktadır: İstikrar, Güven, Sürdürülebilirlik…

Önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz ekonomi politikamız bu kavramlar etrafında şekillenecek olup, temel vizyonumuz 85 milyonluk vatandaşımızın ve gelecek nesillerimizin daha müreffeh, huzur ve inanç içinde yaşamasını sağlamak ve refah içinde yaşanacak bir ekonomik ortamı inşa etmek olacaktır. bireylerin ve bir bütün olarak toplumun mutluluğa ulaşmasını sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu