Haber

Biden, F-16’lar için İsveç’i işaret etti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Joe Biden, yeniden cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayıp tebrik ettiğini ve Erdoğan’ın Ankara’nın ABD’den F-16 savaş uçağı almak istediğini bir kez daha dile getirdiğini bildirdi. Devletler. .

Biden, “Erdoğan’la görüştüm ve tebrik ettim. Hâlâ F-16 anlaşması üzerinde çalışmamızı istiyor. İsveç ile anlaşma istediğimizi söyledim. O yüzden görüşmeye devam edeceğiz.” talebi vurguladı. Bir gazetecinin Erdoğan’dan İsveç’in NATO üyeliği konusunda bir adım bekleyip beklemediği sorusuna Joe Biden, “Kendisiyle bu konuyu görüştüm, önümüzdeki hafta görüşmeye devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığından Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, “iki ülke arasındaki iş birliğinin yeni dönemde her konuda daha ileriye götürülmesi konusunda mutabakata varıldığı” belirtildi:

Ankara’nın F-16 ısrarı

Türkiye uzun zamandır ABD’den toplam değeri 20 milyar dolar olan F-16 savaş uçakları ve 80 modernizasyon kiti almak istiyor. Beyaz Saray bu talebe yeşil ışık yaksa da ABD Kongresi, Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğini onaylamaması, ülkedeki insan hakları ihlalleri ve Suriye ile ilişkiler politikasını gerekçe göstererek satışı onaylamıyor.


F-16Photo: ABD Hava Kuvvetleri/Kurmay Çavuş. ABACA/resim ittifakı aracılığıyla David Salanitri

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-16’ların yazılımlarının güncellenmesi için gerekli olan 259 milyon dolarlık paketin satışına geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamasının ardından izin verilmişti.

ABD Başkanı Biden daha önceki açıklamalarında bu satışlar ile NATO’nun genişleme sürecinin tamamen farklı konular olduğunu belirtmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı açıklamada, Amerikan tarafının satış onay sürecinde NATO’ya yeni üyelerin kabulünün Kongre tarafından olumlu değerlendirileceği mesajını verdiğini belirtmişti.

ABD Senatosu’ndan bir küme üyesi, geçtiğimiz Şubat ayında Önder Biden’a yazdığı bir mektupta, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamadığı gerekçesiyle F-16 satışının “sorgulanması gerektiğini” vurguladı. Washington’un, İsveç’in NATO üyeliğinin Türkiye tarafından kabul edilmemesi halinde Kongre’yi F-16’ları satmaya ikna etmenin zor olacağını Ankara’ya ilettiği belirtiliyor.

Geçen Mart ayında Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayan Ankara, “terörle mücadeledeki eksiklikleri” gerekçe göstererek İsveç’in üyeliğine henüz meclis onayı vermedi. Washington ise en geç Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak NATO başkanları zirvesinde İsveç’in İttifak’a dahil edilmesini talep ediyor.

Reuters / ET, İngiltere

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu