Haber

BM Genel Sekreteri: Hamas’ın saldırıları durup dururken başlamadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının birdenbire başlamadığını belirterek, “Silahlı çatışmanın hiçbir tarafı uluslararası insani hukukun üstünde değildir.”

BM Güvenlik Konseyi, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaları görüşmek üzere ABD’nin New York kentinde toplandı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail ile Filistin arasında derhal insani ateşkes çağrısında bulundu ve Gazze Şeridi’nde uluslararası insani hukukun “açık bir ihlali” olduğunu belirtti. Guterres, “Açık konuşayım, silahlı çatışmanın hiçbir tarafı uluslararası insani hukukun üstünde değildi” dedi.

Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardımın girmesine izin verilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, “Birkaç gün içinde BM’nin Gazze’deki yakıt stokları tükenecek. Bu başka bir felaket olacak. Acıları dindirmek, yardım dağıtımını kolaylaştırmak istiyoruz.” daha kolay ve daha güvenli olacak ve rehineler serbest bırakılacak.” “Onların serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için acil insani ateşkes çağrımı yineliyorum” dedi.

“Hamas’ın İsrail’e yönelik baskınları durup dururken başlamadı”

Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarının durup dururken başlamadığını kabul etmenin önemli olduğunu belirten Guterres, “Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kaldı. Topraklarının yerleşimler tarafından yutulduğunu, ekonomilerinin her zaman yutulduğunu gördüler. engellendi, insanları yerlerinden edildi ve evleri yıkıldı. “Zor duruma siyasi çözüm bulma umutları ortadan kalkıyor” dedi.

Tüm bunların ne Hamas’ın saldırılarını ne de “Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını” haklı çıkaramayacağını belirten Guterres, “Böylesine kritik bir anda saygı duyma ve koruma temel ilkesinden yola çıkarak ilkeler konusunda net olmak hayati önem taşıyor. siviller.” – NEW YORK

serdivan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu