Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 1,84 kayıpla 5.096,29 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 95,54 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 76,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,19 yükselirken, holding endeksi yüzde 2,28 değer kaybetti. Branş endekslerinin ortasında tek kazanan yüzde 3,16 ile spor olurken, en çok kaybeden yüzde 3,84 ile ulaşım oldu.

Analistler, küresel borsaların haftaya ABD, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının para politikası kararlarının yanı sıra yoğun makroekonomik veri takvimi ve şirket finansal sonuçlarıyla temkinli başladığını söyledi.

Analistler, Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini 25 baz puan artırmasının kesin görüldüğünü belirterek, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) politika faizini yüzde 50 artırmasının beklendiğini söyledi. Perşembe günü baz puan. .

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ekonomik görünüm raporunun yarın takip edileceğini belirten analistler, ülkedeki dış ticaret dengesi, Japonya’da sanayi üretimi, işsizlik oranı, Avro bölgesinde büyüme, Almanya’da enflasyon, ABD’de gündemdeki gelişmeleri değerlendirdiler. yarın veri gündeminde. Tüketici güven endeksinin ön plana çıkacağını da belirtti.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.250 ve 5.300 seviyelerinin direnç, 5.000 puanın ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

imamogluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu