Ekonomi

Borsada yükseliş devam ediyor: Yüzde 3’ten fazla arttı

Borsa İstanbul’da günün ilk yarısında BIST 100 endeksi %3,02 artışla 5.269,65 puan oldu.

Günün ilk yarısında yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 154,68 puan artarak saat 13:00 itibarıyla 5.269,65 seviyesinden işlem görüyor. Toplam işlem hacmi ise 44,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,21, holding endeksi yüzde 2,39 yükseldi. Tüm departman endeksleri yükselirken, ulaşım yüzde 5,23 ile en çok kazandıran oldu.

Analistler, küresel borsalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda faiz artırmayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle yeni haftanın olumlu başladığını belirttiler.

ABD’de borç limiti krizinin devam etmesinin ardından açıklanan makroekonomik bilgilerdeki sinyaller piyasalar tarafında etkili oldu.

Cuma günü açıklanan verilere göre ABD’de tarım dışı istihdam Mayıs’ta 339 bin kişi artarak beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,7’ye yükseldi. Fed’in yakından izlediği ortalama saatlik getiri aylık bazda yüzde 0,3 artarak piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Analistler, istihdamın beklentilerin üzerinde artmasına rağmen, işsizlik oranındaki artışın ve fiyatlardaki yükselişin yumuşamasının Fed’in önümüzdeki hafta faiz artırımlarına ara verebileceği tahminini güçlendirdiğini belirtti.

Bu gelişmelerle birlikte para piyasalarında fiyatlamalarda Banka’nın önümüzdeki hafta politika faizini yüzde 77 olasılıkla sabit bırakacağı öngörülüyor.

Öte yandan, dün Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini Nureddin Nebati’den devralan Mehmet Şimşek, “Hükümetimizin temel amacı toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde temel ilkelerimiz, şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk.” söz konusu. Konuyla ilgili haber akışı yatırımcıların ilgi odağında.

Analistler, öğleden sonra hizmet bölümü ve bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), ABD’de fabrika siparişleri bilgileri ve teknik olarak 5.300 ve 5.400 seviyelerinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının takip edileceğini belirtti. BİST 100 endeksinde direnç, 5.100 ve 5.000 puanın ise takviye konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu