Teknoloji

Çalışanları işten çıkaran yapay zekalı sohbet robotu ortalığı karıştırdı

Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği (NEDA), resmi sosyal medya gönderisinde kendi Tessa chatbot’unun “ programla ilgisi olmayan müsrif bilgiler verebilir.“i” gerekçesiyle kapatıldığını duyurdu. Chatbot’un amacı, insanların duygusal sıkıntılarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmaktı, bunun yerine beslenme önerileri sunarak ve kullanıcıları tartıp ölçmeye teşvik ederek sorunları yalnızca daha da kötüleştirdi..

Yeme bozuklukları alanında birçok kullanıcı ve uzman, botun ” vücudumu sevmiyorum” diyerek, diyet ve fiziksel aktivitenin değerini her zaman vurguladı. Kuruluş, bunun kusurlar düzeltilene kadar geçici bir kapatma olduğunu belirtiyor. Bu sonuca bakınca, projenin neden tamamen iptal edilmediğini merak edebilirsiniz. hikayenin arka planı.

NEDA’nın chatbot’a bu kadar güvenmesinin tek nedeni, istihdam edilen işçi sayısını azaltmaya yardımcı olmasıdır. Uzun süredir devam eden telefon yardımı hattı, ücretli işçiler ve gönüllüler tarafından desteklendi. Eski çalışanlar, toplu işten çıkarmaların sendikalaşma çabalarının sonucu olduğunu savunuyor. Bu sorun kamuoyunun dikkatini çekmeden önce NEDA, gönüllüleri yeme bozukluğu olan kişilerle bire bir görüşmelerden sohbet robotunu eğitmeye yönlendirmeye başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu