Haber

Carlos Sainz 2024 Dakar Rallisi’nin şampiyonu

Bu yıl 46’ncısı düzenlenen Dakar Rallisi, Alula Antik Kenti’nden Kızıldeniz kıyılarına kadar uzanan yaklaşık 8 bin kilometrelik mesafenin ardından tamamlandı.

Suudi Arabistan’da 5 yıldır düzenlenen 12 etaplı yarışın şampiyonu otomobil kategorisinde Red Bull sporcusu Carlos Sainz oldu. Tecrübeli pilotun 4. kez şampiyonluk unvanını kazandığı 2024 Dakar Rallisi serüveninde olaylar değerlendirildi.

239 ARAÇ HEDEFİNE ULAŞTI

340 araçla başlayan 2024 Dakar Rallisi’nde 96’sı motosiklet olmak üzere toplam 239 araç hedef şehir Yanbu’ya ulaşmayı başardı. Bu arada 182 aracın sürücüleri ve mürettebatı, bitirme madalyasını almak üzere son podyuma çıkmayı başardı.

CARLOS SAINZ’DEN 4. ZAFER

İspanyol off-road süperstarı Carlos Sainz, Dakar Rallisi’nde bir kez daha zafere ulaştı. Audi Spor Takımı pilotu dördüncü Dakar şampiyonluğunu elde etti. Bu yıl kullandığı Audi RS Q e-tron’un geliştirilmesinde rol oynayan 61 yaşındaki pilot ve yardımcı pilotu Lucas Cruz ve elektrikli güç aktarma organları ile verimli güç dönüştürücünün yenilikçi kombinasyonu, iki yıl boyunca gerçekleştirilen performansla gerçekleştirildi. Suudi Arabistan’da haftalar.

İLK DAKAR RALLİSİNDE İKİNCİ OLDU: GUILLAUME DE MÉVIUS

Ultimate sınıfında ikinci sırayı, yardımcı pilotu Xavier Panseri ile ilk Dakar Rallisi deneyimini yaşayan Red Bull sporcusu Guillaume de Mévius aldı. de Mévius’un babası Grégoire, 20 yıl önce Dakar’da Sainz’a karşı yarışmıştı. 2024 yılı itibariyle aile geleneğini oğlu da sürdürüyor. 29 yaşındaki de Mévius, Ultimate sınıfında podyumda bitiş çizgisini geçen 30 yaşın altındaki ilk sürücü oldu.

ŞAMPİYONLUĞA İŞBİRLİĞİ GETİRDİ

Carlos Sainz, Dakar Rallisi’nin ikinci haftasında zafere doğru ilerlerken Audi Sport Group sürücüleri Mattias Ekström ve Stéphane Peterhansel tarafından desteklendi. Etaplar geçtikçe üç Red Bull sporcusunun işbirliği, dünyanın en güçlü rallisinde grup çalışmasının önemini bir kez daha ortaya koydu.

SON ŞAMPİYON MEKANİK ARIZALARLA KARŞILAŞTI

Bu yılın favorilerinden son şampiyon Nasser Al – Attiyah, bu yılki şampiyonluk yarışından erken ayrıldı. 6. Dakar şampiyonluğu için çabalayan deneyimli pilot, yarışın ikinci haftasında art arda yaşadığı mekanik sorunlar nedeniyle kazanma umudunu yitirdi ve takım arkadaşı Red Bull sporcusu Sebastian Loeb’e destek vereceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu