Yaşam

Doğudan Batıya Kültür Yolu Özbekistan Belgesel Filmi tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nn desteği ile hayata geçirilen filmin yönetmenliğini son yıllarda Türk Tarihi ve Kültürü ile ilgili yaptığı çalışmalar ile uluslararası başarılara imza atan Umut Mete Soydan yaptı. 

Alanında uzman çok sayıda ismin yer aldığı belgesel filmde, Asyanın sahip olduğu kültürel hazineyi ve Özbekistan ile Orta Asya’nın altın çağını anlatan Kayıp Aydınlanma kitabınının yazarı ABD’li yazar Frederick Starr da yer aldı. 

Filmde, tıp alanında çok sayıda buluşu insanlığa kazandıran İbni Sina, Matematikte sıfır rakamını ve algoritmayı bulan Harezmi, coğrafya ve matematik alanında bir çok buluşu insanlığa kazandıran Biruni ve astronomi alanında gelmiş geçmiş en büyük alimlerden olan Uluğ bey gibi isimler ve onların bugün hala tüm dünyada kullanılmakta olan buluşları da ele alınıyor. 

40 dk süreli ve 4K görüntü kalitesinde hazırlanan belgesel filmde, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ile Özbekistan’in Ankara Büyükelçisi   Alişer Azamhocayev de yer aldılar. 

Filmin önümüzdeki aylarda birçok ülkede izleyici ile buluşması hedefleniyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu