Haber

Elbistan Belediyesi’ndeki tüm belgeler ve bilgisayar sunucuları Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, ilçe belediye binasının yıkılarak binadaki belgelerin yok edildiği ve delillerin karartıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Hem dijital hem de klasik arşivimizi kurtardık. Tüm belgeler, sunucular Cumhuriyet Başsavcılığımıza teslim edilmiştir.” söz konusu.

Gürbüz, yıkılan belediye binası önünde gazetecilere verdiği demeçte, Elbistan’da farklı şehirlerden insanların delilleri karartıyormuş gibi açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Belediye binalarının depremlerde ağır hasar gördüğünü belirten Gürbüz, şunları kaydetti:

“Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yapılan incelemelerde binanın ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Bakanlığımıza ve AFAD yetkililerine ‘Türkiye’deki depolarımızı yani arşiv yaptığımız yerleri sorduk. bodrum katları, nasıl elde ederiz?’ Sorduk, çünkü Cumhuriyet Başsavcılığı 4 tane Cumhuriyet savcısı atadı ve Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinasyonunda, varsa imar veya yapı stokuyla ilgili ihmalleri denetlemek zorundalar.

Bir an önce bu süreci başlatmaları gerekiyor. İnsanlarımızı da bodruma indiremeyiz. Bir kişiyi daha kaybetmek istemiyorum. Bana ‘binayı baştan aşağı kazıyın, erişilebilir hale getirin, sonra insanlarımızı içeri alın’ dediler. Hamdolsun dijital ve klasik tüm arşivimizi kurtardık. Tüm belgeler, sunucular kaldırıldı. Cumhuriyet Başsavcılığımıza teslim edilmiştir. Belgelerimizin hiçbirini kaybetmedik. Nitekim belgelerimizi alıp bodruma inmek için yaptığımız traşları burada bir karartma varmış gibi, deliller saklanıyormuş gibi, sanki oradaymış gibi anlatanları kınıyorum. bu büyük bir sorun, burada bir skandal efendim.”

Gönderilen belgeler

Gürbüz, evrakların teslim alınması sürecinde emniyet müdürlüğü ve kaymakamlık görevlilerinin binada bulunduğunu, kameralar eşliğinde evrakların detaylı bir şekilde kontrol edildiğini anlattı.

Yıkım çalışmalarının devam ettiği belediye binasında birilerinin ‘imarla ilgili projeler yıkılıyor’ algısı oluşturmak istediğini öne süren Gürbüz, ‘Bunlar muhasebe belgeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı yazışmaları. Saklamam gereken evraklar, acil evraklarım, vatandaşlarımızın inşaat arşivi ve yapı stoğu ile ilgili yargı mensuplarının ihtiyaç duyduğu evraklar” dedi.

Bazı kişilerin belediye binasının önüne gelip ateş ettiğini ve sosyal medyada algı oluşturduğunu iddia eden Gürbüz, belediyenin delilleri kararttığı yönünde bir çalışma yapılarak halkın hiddete sürüklenmeye çalışıldığını savundu.

Hem klasik hem de dijital arşivi Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettiklerini vurgulayan Gürbüz, Elbistan Belediyesi’ndeki tüm yazışma ve montaj kayıtlarının dijital arşivde olduğunu, bunlarda rastgele bir kaybın olmadığını ve iki farklı şekilde yedeklendiğini belirtti. yer.

“Kanıtları kapatmamak için 3 kişilik komisyon kuruldu”

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ceyda Sharmalayan Çankırı, birilerinin sadece belediye binasını değil yıkılan diğer binaları da tahrik etmek istediğini söyledi.

Depremin ardından tüm devlet kurumlarının Elbistan’da olduğunu ve koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü vurgulayan Çankırı, şöyle devam etti:

“Devlet ilk günden itibaren en şeffaf haliyle burada olmuştur. Tüm işlemler adım adım yürütülmüştür. Bu binada delillerin karartılmaması için 3 kişilik bir komisyon kurulmuştur. Sonuç olarak; Bu komisyonun işi yıkılma kararı alındı. Bunlar üzerinden provokasyon yapmak doğru değil. Biz yeniden yapmaya çalışıyoruz ama bunu yaparken canımızı bu kadar yakmaları gerçekten canımızı yakıyor.”

Çankırı ve Gürbüz daha sonra yıkım çalışmasının yapıldığı binada incelemelerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu