İş

Eskişehir’de Mesleki Eğitimlerle İstihdam Artıyor

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) bünyesinde mesleki eğitim veren Mesleki Edinme ve Geliştirme Merkezi’nin (MEGEM) 33. dönem mülakatları tamamlandı. Yeni dönemde beş meslek dalında eğitim verilen kurslara büyük talep olurken, MEGEM çatısı altında eğitim alarak Eskişehir’deki sanayi kuruluşlarında 105 kişi istihdam edilecek.

Eskişehir sanayisinin yüksek teknolojiye dayalı teknik ve nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak üzere Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) tarafından kurulan Meslek Edindirme ve Geliştirme Merkezi (MEGEM), meslek sahibi olmak ve iş sahibi olmak isteyenlerden yoğun ilgi görüyor. 33. dönem kurslarına 301 kişi başvururken, yapılan yazılı ve sözlü mülakatlar sonucunda 105 kişi eğitim almaya hak kazandı. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle gerçekleştirilecek eğitimlerde 31 kursiyere ‘CNC Tezgah Operatörü’, 30 kursiyere ‘Kalite Kontrol ve Boyutsal Ölçüm Operatörü’, 20 kursiyere ‘Kaynak Teknolojileri’, 16 kursiyere ‘Makine Bakım ve Montaj’ eğitimi ve 8 kursiyere ‘Montaj Operatörü’ eğitimi verilecek. 2,5 ay sürecek eğitimler, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 farklı kümede gerçekleştirilecek.

“Sektörümüzdeki iş gücü açığını MEGEM ile doldurmaya çalışıyoruz”

Eskişehir OSB İdare Meclisi Başkanı Az Küpeli, mesleki eğitim veren MEGEM ile Eskişehir sanayisindeki 14 yıldır işgücü açığının analizini bulduklarını belirterek, “MEGEM 14 yıldır sanayicilerimizin hizmetinde olup, sektörümüzün yetişmiş eleman açığına değerli katkılar sağlıyor. Eskişehir OSB’deki sanayi kuruluşlarının toplamda bin 500’e yakın acil durum çalışanına ihtiyacı var. Gözde sanayi kuruluşlarında gençlerimizin hızla iş bulmasını büyük mutluluk duyuyoruz.” Kurs sonunda maaşları yüksek olan Eskişehirli. Özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak onların istihdamına çok daha fazla önem veriyoruz” dedi.

“Geleceğin sektörde olduğunu gençlerimize anlatın”

33. Dönem kursiyerlerine başarılar dileyen Başkan Küpeli, “Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de işsiz kalan ve iş arayan gençlerimize seslenmek istiyorum. Gençlerimiz bilsinler ki gelecek sanayide. Sanayi kuruluşlarımızın nitelikli insan gücüne ihtiyacı var. 18-35 yaş aralığındaki iş arayan ve meslek öğrenmek isteyen herkesin MEGEM’in web sayfası üzerinden başvuru yapmasını istiyoruz. Katılım sağlayan tüm gençlerimize başarılar diliyorum. kurslar” dedi.

33. periyotta 105 kursiyer yetiştireceğiz.

Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MEGEM A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Samet Özkaya, BEBKA’nın katkılarıyla düzenlenecek 33. dönem kurslarına 301 kişinin başvurduğunu, sınavlarda başarılı olan 105 kişinin ücretsiz eğitim almaya hak kazandığını söyledi. 33. dönem kurslarına her dönem olduğu gibi yoğun bir başvuru olduğunu belirten Özkaya, “Bu hafta yaptığımız sınav ve mülakatlarda başarılı olan kursiyerlerimizden 105’i MEGEM’de ücretsiz kurs almaya hak kazandı. Kursiyerlerimizden 31’i CNC makine operatörü, 30’u kalite kontrol ve ölçü operatörü, 20’si kaynak teknolojileri, 16’sı 2,5 ay makine bakım ve montaj eğitimi alacak. Kursiyerlerimize şimdiden başarılar diliyorum. Kurs bitiminde her biri sektörde birer meslek ve iş sahibi olacak.Tüm imkanlarımız ile sektörümüze iş gücü yetiştirmek için çalışıyoruz.Sektörde kaliteli büyüme ve verimlilik ancak doğru yetişmiş insan gücü ile olur.Eskişehir OSB olarak bu konuda elimizdeki tüm imkanları sektörümüz için kullanıyoruz.”

MEGEM ailesi olarak Eskişehir sanayisinde yetişmiş insan gücü yetiştirmeye devam edeceklerini söyleyen Özkaya, BEBKA’ya katkılarından dolayı teşekkür etti. – ESKİŞEHİR

yumurtalikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu