Yaşam

Esra Yücel davasında karar çıktı: Sanıklar beraat etti

Evrim Deniz

HAKKARI– Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde yaşayan 11 yaşındaki Esra Yücel, 2016 yılında çöp atmak için dışarı çıktığında Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz isimli kuzenleri tarafından tacize uğradı. Kamera önünde tacizde bulunan Esra Yücel’i ölümle tehdit etti ve olayı kimseye anlatmaması için sahneleri yaydı.

Daha sonra failler tarafından uçurumdan atılan Esra Yücel, ertesi gün köylüler tarafından bulunarak hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı hastanede verdiği ilk ifadede tacizi anlatan Yücel, yaklaşık bir ay sonra savcılığa verdiği ifadede sanıkların isimlerini de belirtti.

Çocuğun ifadesi üzerine 3 şüpheli, ‘Cebir, tehdit veya aldatma yoluyla çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismar ve hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 8 ay süren tutukluluğun ardından DNA testleri, HTS ve PTS kayıtları ve çocuğun ifadelerine rağmen ‘somut delil olmadığı’ gerekçesiyle sanıkların tahliyesine karar verildi. Sanıkların serbest bırakılmasının ardından Esra Yücel, Şubat 2017’de yaşamına son verdi.

‘SANIKLAR DURUŞMAYA KATILMADI’

Bugün saat 14.50’de gecikmeli olarak başlayan karar duruşmasına Türkiye’nin çeşitli illerinden avukatlar ve kadın kuruluşları katıldı. Şemdinli Adliyesi’nden SEGBİS üzerinden bağlanması beklenen sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Sanıkların avukatı AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya, 5 Eylül’de savunmasından çekildi.

‘ÖMER YÜCEL DURUŞMA SALONUNDAN, AVUKATLAR SALONDAN ÇIKTI’

Duruşma öncesinde ölümle tehdit edilen Esra Yücel’in ağabeyi Ömer Yücel, müşteki olarak duruşmaya katılmasının heyet tarafından reddedilmesi üzerine polis eşliğinde duruşma salonundan çıkarıldı. Olayın ardından avukatlar salonu terk etti. Duruşmayı terk eden avukatlar kendi aralarında ortak karara varmaya çalışırken, mahkeme heyeti bir karara vardı.

‘SANIKLAR BERAAT ETTİ’

Görüşmelerden sonuç çıkmayınca mağdurun vekili ve tüm avukatlar duruşmaya katılmama kararı aldı. Duruşma salonunda avukatları bulunmadan karar veren mahkeme, ‘çocuğa nitelikli cinsel istismar ve cebir, tehdit veya hile kullanarak hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan yargılanan sanıkların beraatine karar verdi ve 8 ay sonra tahliye edildi. ile 42’şer yıl hapis cezasıyla yargılanan Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz isimli kuzenler. verilmiş.

ermenek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu