Haber

Filipinler’de Dokusuri Tayfunu: Ölü sayısı 25’e ulaştı

Filipinler’de Doksuri Tayfunu’nun neden olduğu afet ve kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi.

Yaklaşık bir haftadır ülkeyi etkisi altına alan tayfun, birçok kentte hayatı olumsuz etkiledi.

Xinhua ajansının haberine göre yetkililer, çoğu tayfunun neden olduğu heyelan ve sel gibi nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayısının 25’e çıktığını, ilk belirlemelere göre 20 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Ülkede yaklaşık 2,4 milyon kişiyi etkileyen tayfun nedeniyle 50 binden fazla kişi ibadet yerlerine tahliye edildi.

Çin’e ulaşan tayfunun etkileri devam ediyor

Tayvan’ın doğu kıyılarında şiddetli yağmur ve rüzgara neden olduktan sonra Çin’e ulaşan Dokusuri Tayfunu, ülkeyi etkisi altına almaya devam ediyor.

Çin Küresel Televizyon Ağı’nın (CGTN) haberine göre Ulusal Meteoroloji Merkezi, rüzgar hızı saatte 173 kilometre olan tayfunun Japonya’dan ülkenin kuzeybatısına doğru ilerlediğini duyurdu.

Yetkililer, tayfunun 2 Ağustos’ta Doğu Çin Denizi’ni vurmasını ve Cjiang eyaletinin kıyı bölgelerinde gelgitlerin alarm seviyesinin üzerine çıkmasını bekliyor.

Pekin’in Mentougou bölgesinde devam eden sağanak nedeniyle yaklaşık 5 bin kişi güvenli yerlere tahliye edilirken, 2 kişi hayatını kaybetti.

China Daily’ye göre Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin kuzeyindeki şiddetli yağışlar için 2010’dan bu yana ikinci kez “kırmızı alarm” vererek, sakinleri “nehirlerden uzak durmaları” konusunda uyardı.

Xinhua ajansı ise Fucian eyaletinde ulaşımın durdurulduğunu, iş yerlerinin kapatıldığını, okullarda eğitim verildiğini ve 354 bin 400 kişinin dini alanlara tahliye edildiğini bildirdi.

Ayrıca Hibey eyaletinin Baoding şehrinde ikinci derece alarm verilirken 54 binden fazla kişi tahliye edildi.

Global Times’ın haberine göre ülke genelinde yaklaşık 130 milyon kişinin tayfundan etkilenmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu