Haber

Hatay’da enkazdan kurtarılan köpek, İzmir’de sıcak yuva buldu

HatayEnkaz altından köpek kurtarıldı izmir ‘da sıcak bir yuva buldu. Kevser Şükran İbiş ve Şevki Batuhan Köroğlu tarafından evlat edinilen ve adı “Lilit” olan patili arkadaş, yeni evinde yaşadığı travmaları atlatmaya çalışıyor. Lilit ile tanıştığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Kevser Şükran İbiş, “Onu sahiplendikten sonra hayatım da değişti. Çocuğum gibi oldu” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından Hatay’da İzmir Büyükşehir Belediyesi veterinerleri tarafından enkazdan kurtarılan dişi köpek, İzmir’de sıcak yuva buldu. Depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Yerleşkesi’nde tedavi altına alınan ve arka ayağının kırıldığı tespit edilen köpek, sağlığına kavuştuktan sonra sahiplendirildi. Lilit ile kucaklaşan Kevser Şükran İbiş ve Şevki Batuhan Köroğlu, onunla yeni bir hayata başladıklarını söyledi.

“HAYATIM DEĞİŞTİ”

Hayvanları çok sevdiğini ancak henüz böyle bir sorumluluğu üstlenmeye hazır olmadığı için hayvan sahiplenmediğini belirten İbiş, Lilit’i görünce farklı duygular beslediğini gözleri yaşararak anlattı. İbiş, “Onu görünce her şey değişti ve ‘Benim çocuğum olmalı’ diye düşündüm. “Onu evlat edindikten sonra benim hayatım da değişti. Bütün hayatımı onun üzerine kurdum. Adım attığımda onu düşünüyorum. Sanki benim çocuğum. Doğum yaparsam, ama o kadar. Umarım o da hayatından memnundur.”

“ÇOK MUTLUYUZ”

Hayvanları çok sevdiğini ifade eden Şevki Batuhan Köroğlu, “Aslında biz evliliğe hazırlandığımız için hayvan almayı düşünmüyorduk. Kendi evimize taşındıktan sonra sahiplendirmeyi düşünüyorduk. Ama gittikten sonra her şey değişti. Onu gördük. Çok memnunuz. Şimdi beyin sarsıntısının etkilerinden tam olarak kurtulamadı. Sosyal kaygısı var.” konuştu. Hayvan sahiplenmek isteyenlerin barınaklardaki canlıları sahiplenmesini isteyen Köroğlu, “Sokaktaki hayvanların tek sebebi biziz. Yeterince bakılmadığı için oluyor bunlar. Her şey çok daha kolay olacak. Herkes barınaktan hayvan sahiplenirse ve yavru üretip satma derdine düşmezse hepimiz için.Aksi takdirde buna engel olamayız.” diye konuştu.

“SAĞLIĞINA ULAŞMASI İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK”

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde görev yapan veteriner Hekim Yağmur Doruk, depremden etkilenen Lilit’in sağlığına kavuşması için canla başla çalıştıklarını söyledi. Doruk, “Depremden sonra hızla ambulansımız bölgeye gitti. Bölgeden bazı hayvanları buraya getirdiler. Lilit de onlardan biri. Geldiğinde tedavimizin ardından arka ayağında kırık olduğunu belirledik. Çok şiddetli bir kırık değildi. Tedavisi tamamlandı. İlan vererek kısırlaştırıp sahiplendirdik.”

STRONG VE KUKI SICAK BİR EV ARIYOR

Pako Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü’nde öğretmen olan Nurşah Başbay, barınağa getirilen ve tedavi edildikten sonra sağlığına kavuşan iki can dostunun hikayesini paylaştı. 2 buçuk yaşındaki erkek köpek Kuki’nin geçtiğimiz ocak ayında barınağa getirildiğini belirten Nurşah Başbay, “Geldiğinde sırtında dayak sonucu yaralar vardı. Maruz kaldığını tahmin ediyoruz. Sokakta şiddete maruz kaldı. Buradaki tedavisi yaklaşık 2 ay sürdü. Burada gördüğü tedaviler ve gösterilen ilgi sayesinde kendine güvenen bir çocuk oldu” dedi. Güçlü’nün vebaya yakalandığını anlatan Başbay, “Bize ilk geldiğinde hiç yürüyemiyordu. Daha sonra gönüllülerin de desteğiyle İstanbul’da 6 ay fizik tedavi gördü. Tedavisinin ardından buraya geldi. Yürüyebildiği kadar koşar ve koşar. “Yeni hayatına elimizden geldiğince uyum sağlamaya çalışıyoruz. Yürümesi için yeni alanlar yaratıyoruz.” Strong ve Kuki de sıcak bir yuva arıyor.

600 ARKADAŞ SICAK BİR EV BULDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “al, sahiplen” sloganıyla sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve keyifli ortamlarda yaşaması için çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir, geçtiğimiz yıl barınaklara getirdiği yaklaşık 600 sokak köpeğini sahiplendi.

Kaynak: ANKA / Ömür Boyu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu