Haber

İranlı uzman: Filistinliler İsrail’in tüm eylemlerini öngördükleri için yer altı tünelleri kazdılar

İranlı siyaset uzmanı Emad AbşenasSputnik’e yaptığı açıklamada, Hamas’ınTürkiye’nin Gazze’de kazdığı tünel sisteminin tüm giriş ve çıkışlarının tespit edilmesi zor olacak şekilde olduğunu belirten, “Harita olmadan bir tünelden diğerine geçmek mümkün değil. Tünellerin yerleri kesinlikle gizli tutuluyor. “İsrail gizli servisleri, ABD askeri uydusunun yardımıyla yeraltı şehrini incelemeye ve haritasını çıkarmaya çalıştı ancak başarısız oldu.”Bu kelimeyi kullandı.

Abşenalar “Filistinliler bu tüneller sayesinde İsrail’i hava ve ateş üstünlüğünden mahrum bırakabilir ve kara savaşlarının kaçınılmaz hale geldiği bir durum yaratabilir. Neredeyse tüm askeri uzmanlar, İsraillilerin Filistinlilere doğrudan göğüs göğüse çarpışmada karşı koyamayacağı konusunda hemfikir.”yorumunu yaptı.

Gazze’deki yeraltı tünelleri 30-70 metre genişliğindeVe 650 kilometre uzunluğundaİranlı uzman, Gazze’nin içinden ve dışından giriş çıkışların olduğunu söyledi. “Bu tünellerin her biri birkaç kattan oluşuyor. İçinden kamyonlar ve zırhlı araçlar rahatlıkla geçebiliyor. Havalandırma, hava temizleme sistemi ve kanalizasyon ile donatılmıştır. “İsrail’in her şeyi yapabileceğini bilen Filistinliler, neredeyse her şeyi öngörmüşler ve el yapımı aletler sayesinde kendilerine su ve elektrik sağlayabiliyorlar.”söz konusu.

“Tüneller İsraillilerin baş ağrısıdır”Abşenas, “ “İsrail’in kara operasyonunu ertelemesinin nedeni de tam olarak bu, çünkü neyle karşılaşabileceğini tam olarak bilmiyor.”ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu