Ekonomi

Japonya ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde daraldı

Japonya ekonomisi 2024 yılının ilk çeyreğinde, zayıf yenin de etkisiyle artan enflasyonun, tüketicileri harcama konusunda ihtiyatlı hale getirmesiyle daraldı. 

Japonya’da reel GSYİH, Mart ayına kadarki üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe göre %0,5 küçüldü. Ekonomistler %0,4’lük daralma bekliyordu.

Ocak-Mart döneminde Japon ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre %2 daraldı.

Özel tüketim, Ocak-Mart döneminde bir önceki çeyreğe göre %0,7 gerileyerek üst üste dördüncü çeyrekte de düşüşünü devam ettirdi.

Açıklanan verilere göre enflasyona göre ayarlanmış ücretler, Mart ayına kadar 24 ay üst üste düştü. 

Capital Economics, GSYİH verisi sonrası yaptığı değerlendirmede, GSYİH’nin ilk çeyrekte yeniden düşmesinin, büyük ölçüde büyük otomobil üreticilerindeki üretim duruşlarını yansıttığını belirtti ve cari çeyrekte belirgin bir toparlanmanın muhtemel olduğunu ekledi.

Üretimin durması; tüketimdeki düşüşün ve GSYİH’nin bir önceki çeyreğe göre %0,5 daralmasının temel nedenlerinden biri oldu.” değerlendirmesini yapan Capital Economics APAC Başkanı Marcel Thieliant, mal harcamaları düşerken hizmet harcamalarının pandemi sonrası yeni bir zirveye ulaştığını söylüyor.

Thieliant, BoJ’un son görünüm raporunda otomobil üretimindeki sorunların geçici olduğunu vurguladığını ve hizmet harcamalarının toparlanmasıyla birlikte tüketimin dirençli olduğu görüşüne bağlı kalacağını vurguladı.

Capital Economics, Toyota ‘nın (TM) üretime yeniden başlamasıyla Mart ayında sermaye malı sevkiyatlarının arttığını ve bunun, bu çeyrekte bir toparlanmanın önünü açtığını söylüyor. Tüketimdeki zayıflığın, BoJ’un Temmuz toplantısında yeni bir faiz artışını engellemesinin olası olmadığını düşünüyor.

Foreks Haber Merkezi

yenicagahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu