Haber

Metin Gürcan: Anlatacak çok şeyim var ama konuşmayacağım

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, hakkında ‘askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasıyla açılan davada savcının ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde temin etme ve açıklama’ cürümlerinden müebbet ve 35 yıla kadar mahpusla cezalandırılma istemesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Gürcan, mütalaayla ilgili olarak Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, “İki defa tahliye olduğum, halen tutuksuz yargılandığım dava süreci ve yaşadıklarım hakkında çok fazla soru alıyorum. Elbette anlatacak çok şeyim var. Ancak, her şeye rağmen Hukuka inancım ve Yüce Mahkeme’ye saygımdan dolayı mahkeme kararına kadar konuşmayacağım” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Dün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı görülen duruşmaya Gürcan ve avukatları da katıldı. Önceki celse alınan orta karar gereği dava belgesine gelen evrakın okunmasının akabinde sanık ve taraf avukatları savunma yaptı. Daha sonra savcı, temel hakkında mütalaasını belgeye sundu.

Mütalaada, yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmeler fiziki ve teknik takiple tespit edilen Gürcan’ın aktardığı bilgilerin, açık kaynaklardan elde edilmeyecek içeriklere sahip olduğu kaydedildi. Gürcan’ın savunmasında, yabancı diplomatlara, açık kaynaklardan derlediği bilgileri verdiğini tez ettiği aktarılan mütalaada, elde edilen ortam dinlemesi kayıtları sonucu ise bu bilgilerin, “gizli kalması gereken bilgiler” ortasında bulunduğunun belirlendiği aktarıldı.

Mütalaada, Gürcan’ın, 2016’da görüşmeye başladığı yabancı diplomatlara aktardığı bilgiler ortasında, “Türkiye’nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri”, “Afrin Operasyonu öncesi yaşanılanlar”, “Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki etkinliği”, “insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler”, “S-400’lerin konumlandırılması”, “iç siyasi gelişmeler”, “ekonomik yatırımlar” ile “PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları” üzere ulusal güvenliği ilgilendiren stratejik bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Gürcan’ın, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” suçundan müebbet, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Duruşmada, sanık Gürcan ve avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiği belirtildi. Duruşmaya 9 Mart’ta devam edilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu