Haber

Milli Savunma Bakanlığı: Son haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı: Son haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, “Son bir haftada Irak’ın kuzeyi ve Suriye dahil 44 terörist etkisiz hale getirildi. Böylece 1 Ocak 2024’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı da arttı” dedi. Bugün bunların 144’ü Irak’ta “359’a ulaştı, bunların 215’i Suriye’nin kuzeyinde” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, geçtiğimiz hafta bakanlıkta yürütülen faaliyetlere ilişkin bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Aktürk, başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelenin aralıksız devam ettiğini belirterek, “Başarılı bir şekilde yürütülen operasyonlarla son bir haftada kuzeyi dahil 44 terörist etkisiz hale getirildi. Irak ve Suriye. Böylece.” 1 Ocak 2024’ten bu yana etkisiz hale getirilen teröristlerin sayısı 144’ü Irak’ın kuzeyinde, 215’i ise Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 359’a ulaştı. Terör yuvalarını gerektiği zaman ve yerde yok etme irademiz ve kararlılığımız giderek artan bir etki göstermektedir. “Yoğun baskılarla devam edecek ve eli kanlı teröristler bu coğrafyadan silininceye kadar amansızca amasız devam edecek” dedi.

’21 BİN 89 KİŞİNİN SINIRI GEÇMESİNDE ENGELLENDİ’

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının cumhuriyet tarihinin en yoğun ve etkili tedbirlerle korunduğunu belirten Aktürk, “Geçen hafta sınırlarımızı yasa dışı olarak geçmeye çalışan 207 kişi yakalandı. Yakalananlardan biri de bu. PKK/KCK terör örgütü üyesidir. 2 bin 495 kişi sınırı geçemedi.” “Böylece 1 Ocak’tan bu yana kaçak olarak sınırlarımızı geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 893’e çıktı. Sınırı geçmeden engellenenlerin sayısı ise 21 bin 89’a ulaştı” dedi.

‘FİLİSTİN’DE KALICI BİR DURUŞU SAVUNUYORUZ’

Bölgesel ve küresel sorunlara değinen Aktürk, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK), Kıbrıs, Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna Hersek, Katar, Somali ve daha birçok coğrafyada başarıyla görev yürütmekte, kardeşlerimizin haklı davalarına destek vermektedir. Dost ve müttefik ülkeler.” “İsrail-Filistin meselesinde krizin başlangıcından bugüne kadar, sadece barış adına değil, acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanarak çatışmaların bir an önce sonlandırılması ve yayılmasının engellenmesi gerektiğini savunuyoruz. Bölgedeki herkesin inancı ve huzuru, aynı zamanda da dünya” dedi.

‘MİLLİ DENİZALTI ÇELİĞİ TESLİM EDİLDİ’

Milli silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin imkan ve kabiliyetlerinin her geçen gün arttığını vurgulayan Aktürk, “Bakanlığımıza bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla” dedi. Ordu Dayanışma Teşkilatı (OYAK) bünyesinde faaliyet gösteren Erdemir ve Miilux OY şirketlerinin milli kalkınması sağlandı.” “Şirketin ortak ürettiği denizaltı çelikleri Gölcük Tersanesi Komutanlığımıza teslim edildi” dedi.

‘F-16 ALIM SÜRECİNDE HİÇBİR OLUMSUZLUK BEKLENMİYOR’

Öte yandan bakanlık kaynakları, Tuzla Piyade Okulu’nda yürütülen soruşturmada Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararının bakanlığa gönderildiğini bildirdi. Kaynaklar, kararın bakanlık avukatları tarafından değerlendirilerek Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in onayına sunulacağını, kararın bu aşamadan sonra resmiyet kazanacağını belirtti.

Kaynaklar, ABD Kongresi’ne sunulan F-16’ların Türkiye’ye satışının engellenmesini amaçlayan öneriye ilişkin kongrede sessizlik sürecinin devam ettiğini ve bu süreçte herhangi bir olumsuz etki beklenmediğini belirtti.

‘TÜRKİYE’NİN HİÇBİR ÜLKENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ YOK’

Bakanlık kaynakları, Bakan Güler’in Irak ziyaretinin ayrıntılarını da paylaştı; Söz konusu ziyarette bölgedeki son gelişmeler, terörle ortak mücadele, askeri iş birliği ve Irak Türkmenlerinin bölgedeki hak ve çıkarlarının ele alındığı belirtildi. Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözünün olmadığını vurgulayan kaynaklar, amaçlarının ülke ve milletin güvenliği ve terörle mücadelede ortak hareket etmek olduğunu kaydetti.

ASFAT ve OYAK’ın yerli ve milli ürettiği çelikler hakkında da bilgi veren kaynaklar, önceki yıllarda ithal edilen çeliğin artık millileştirildiğini belirtti. Kaynaklar, dünyada bu çeliği üretebilen yalnızca birkaç ülkenin bulunduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu