Haber

Orban: Türkiye’nin endişeleri ciddiye alınmalı

Macaristan Başbakanı Orban, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin meclis sürecinin ertelenebileceğinin sinyallerini vererek, Türkiye’nin kaygılarının ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Endişelerinin ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Orban, meclis genel kurulunda gelecek hafta Çarşamba günü başlaması planlanan münazara oturumları öncesinde, meclis grupları arasında istişareler için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti. Kendi partisi Fidesz’in milletvekillerinden lehte oy kullanmalarını istediğini kaydeden Orban, bazı milletvekillerinin NATO’nun genişleme konusuna pek sıcak bakmadığını ve konunun daha kapsamlı tartışılmasını istediğini söyledi.

Sonuç olarak Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini desteklediği mesajının net bir şekilde verilmesi gerektiğine dikkati çeken Orban, Türkiye’nin İsveç’in üyeliği konusundaki kaygılarının ciddiye alınması gerektiğini belirterek, aksi takdirde NATO’nun genişleme çabalarının başarısızlıkla sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. Orban, “Müttefikimiz Türkiye konusunda onları dinlememiz gerekiyor” dedi.

İki İskandinav ülkesinin NATO’ya üye olabilmesi için 30 üye ülkenin tamamının onayı gerekiyor. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan da gerekli parlamento onayını henüz almış değil. Macaristan Başbakanı Victor Orban, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine destek verdiğini ifade etti, ancak Macaristan’daki parlamento oylaması iki kez ertelendi. Orban’ın AB ile sorunlarının yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yeterince bağı olduğu düşünülüyor. Geçen gün Macaristan parlamentosunun internet sitesinde yayınlanan meclis takviminde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin genel kurulda görüşme sürecinin önümüzdeki hafta Çarşamba günü başlamasının planlandığı, parti için ayrı oylamaların yapılacağı görülüyor. 6-9 Mart tarihleri ​​arasında iki ülke.

Stoltenberg: Görüşmeler Mart ortasında yeniden başlayacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede İsveç ve Finlandiya’nın Mart ayı ortasında NATO üyeliği konusunda görüşme yapma konusunda anlaştıklarını belirtti. Stoltenberg geçen hafta Ankara’da Erdoğan ile bir araya geldi.

Geçen yıl Haziran ayında yapılan NATO zirvesinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşmaya göre yürütülen üçlü mekanizma toplantıları, İsveç’teki Kuran yakma eylemi nedeniyle Ocak ayında Türkiye tarafından askıya alınmıştı. Reuters haber ajansına konuşan Stoltenberg, toplantının Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleşeceğini ve “Türkiye’nin İsveç’in NATO katılım protokolünü onaylamasında karşılaştığı zorlukların” ele alınacağını kaydetti.

Duran görüşmelerde ilerleme işaretleri gördüğünü kaydeden NATO Genel Sekreteri, Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesine kadar İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerinin sağlanmasını hedeflediğini söyledi. NATO zirvesi 11-12 Temmuz’da Litvanya’da yapılacak.

rtr/İngiltere,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu