Teknoloji

Patlayan Yıldız Galaksinin Merkezine Fırlatıldı

Uzayın derinlikleri bilim dünyasının odak noktalarından biri olmaya devam ederken, çok az olay gözlemlendi. Kara deliklerin peşinde koşan bilim adamları, bir yıldızın tesadüfen kaybolan ve uzaya ‘fırlayan’ bir parçasına rastladılar.

Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları, PSR J1914+1054g Yıldızın süpernova tarafından yok edilmesinden sonra “yay şoku bulutsusu” olarak adlandırılan şeyi gözlemledi. Basit bir ifadeyle, yıldız patladığında çok hızlı bir şekilde uzaya fırlatılan radyo sinyalleriydi.

Uzayda görülen nadir olay şu şekilde gözlemlendi:

Yukarıda gördüğümüz iz, çok hızlı hareket eden bir atarcanın, arkasında bir yay şoku bulutsusu bırakan bir nötron şimşeğinin izidir. Bilim adamları bu bulutsuyu ” Küçük Fareadını verdi.

Bu nasıl oluyor?

Yıldızların çoğu, vücutlarındaki hidrojenin tükenmesiyle ömrünün sonuna gelir ve kimyasal kararlılıklarının olmaması nedeniyle patlarlar. Patlamadan sonra, yıldızın yerini toz ve diğer iyonize gazlardan oluşan büyük bir bulutsu alır.

Ancak süpernova patlaması düzensiz bir şekilde gerçekleşirse , yukarıdaki resme benzer görüntüler görünebilir. Nötron yıldızı patlamanın ardından galakside çok yüksek bir hızla hareket etmeye başlar.

Görüntüde gördüğümüz iz, galaksi boyunca yaklaşık 40 ışıkyılı boyunca uzanıyor. Bu olaya neden olan süpernova, 82 bin yıl önce varsayılır. Yıldızın saniyede 320 ila 360 kilometre hızla hareket ettiği belirtiliyor.

Pulsarlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu