Haber

Taliban şefi ile Katar Başbakanı arasında örtülü görüşme: Biden da bilgilendirildi

Afganistan’ın Kandahar kentinde Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman el-Thani (Muhammad bin Abdurrahman es-Thani) ile Taliban lideri Haibatullah Akhunzada (Hibetullah Ahundzade) arasında kapalı bir görüşme olduğu belirtildi.

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan kaynaklar, 12 Mayıs’ta kaydedilen görüşmeden ABD Başkanı Joe Biden’ın da haberdar olduğunu söyledi.

TALİBAN LİDERİ ULUSLARARASI TOPLUM İLE DİYALOG İÇİNE GİTMEK İSTİYOR

Taliban lideri Haybatullah Ahunzade’nin bir devlet lideriyle yaptığı bilinen ilk görüşme olarak kayıtlara geçen bu ziyaret, “Afganistan’ın izolasyondan kurtulma ve dış dünyaya açılma arzusuna doğru bir adım”olarak yorumlandı.

Mart 2022’de kız çocuklarının eğitimini yasaklayan Taliban, Aralık ayında üniversitelere de yasak getirmişti. Taliban, müfredat değişikliğinin ardından eğitimin başlayabileceğini duyurdu. Reuters’a bilgi veren ve adının açıklanmasını istemeyen kaynak, Katar Başbakanı Al-Thani’nin Akhunzada’ya şunları söylediğini söyledi: “Kız çocuklarına eğitim yasağı ve kadınlara yönelik istihdam yasakları kaldırılmalıdır”dedi dedi.

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Katar Büyükelçiliği ve Taliban, Reuters’in talebine yanıt vermedi.

Söz konusu gizli görüşme hakkında Reuters’ı bilgilendiren kaynak, görüşmenin çok olumlu geçtiğini ve Taliban lideri Akhunzada’nın uluslararası toplumla diyalog kurmakla çok ilgilendiğini belirtti.

KAYNAK: HABER7

ibradiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu