Ekonomi

Trump’ın kriptoya verdiği destek, kripto piyasası için ne kadar önemli?

Donald Trump, Beyaz Saray’daki ilk görevi sırasında pek de kripto para hayranı değildi. Hatta bir paylaşımında “temelsiz olduklarını” söylemişti. Ancak daha sonra milyonlarca dolar değerinde NFT sattı ve kendisini kripto kitlelerinin tercih ettiği aday olarak lanse etmeye başladı.

Çarşamba günü Mar-a-Lago’da gerçekleşen partide Demokratlara ve Başkan Joe Biden‘a atıfta bulunarak “Kriptodan yanaysanız Trump’a oy vereceksiniz çünkü onlar bunun sonunu getirmek istiyorlar.” dedi. Ayrıca kampanyasının kripto bağışlarını kabul etmeye başlayacağına dair söz verdi.

77 yaşındaki adayın keskin dönüşü, yaklaşık 200 destekçisinden oluşan katılımcılar arasında pek de sürpriz olmadı. Birçoğu, eski Başkan’ın Florida sarayındaki bu devasa etkinliğine katılmak için 10.000 dolarlık Trump Trading Card NFT’leri satın almıştı.

Etkinlikte sorulan soruların çok azı kriptoya dair sorulardı ancak bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak için yeterli oldu:

Trump, kripto para birimleri konusunda yetkin değil, kripto para satma konusunda yetkin. Bu iki maddenin de pek bir önemi yok çünkü Trump kendisini kripto para birimlerinin “lideri” ilan etmiş durumda.

Peki bu nereden anlaşılıyor?

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve devlete ait blokzincirler hakkında ne düşündüğü sorulan Trump, “Hepsinin belli bir yeri ve zamanı var.” cevabını veriyor. Ancak bu iki konuya, kripto savunucuları tarafından genellikle karşı çıkılıyor.

Trump sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kriptoya bakınca, birkaç yıl önce insanların burun kıvırdığı ve başarısız olacağını söylediği teknolojinin şu anda rekorlar kırdığını görebiliyoruz. Bunun bir para birimi olduğunu kabullenebiliriz, ben her geçen gün daha da kabulleniyorum.”

Kısacası Trump’ın kriptoya verdiği destek, endüstrinin sandığı kadar büyük bir olay olmayabilir. Ama tabii yine de kendisi, kriptoyu benimseyen ilk büyük parti başkan adayı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu