Teknoloji

Bilim İnsanları Yıldırımın Yolunu Değiştirdi!

İsviçreli bilim adamları, birçok kez sorunlara neden oluyor Şimşek Olağanüstü bir iş çıkardılar. Ortalama bir araba büyüklüğünde özel bir lazer silahı geliştirmeyi başaran uzmanlar, bu lazer silahıyla yıldırımları saptırmayı başardı. Çoğu uzaya gönderilen lazer silahı roketler içinyararlanacaktır.

İsviçre’nin en yüksek dağlarından biri olan Santis hakkında 2.500 metrenin zirvesine Yerleştirilen lazer silahı saniyede 1.000 atış yapma kapasitesine sahipti. Silahı fırtınalı havada kullanan bilim adamları, çalışmalarının işe yaradığını anladılar. Çünkü yıldırımın yörüngesi yakl. 50 metreye kadarkaydırıldı.

İşte yıldırımın yönünü değiştiren o lazer silahı!

Dağın tepesindeki telekomünikasyon vericisinin yanına yerleştirilen lazer silahının da ölçümleri yapıldı. Yapılan ölçümler sırasında, aslında çalışmalar sonuç verdi saptanmış. Ancak bu silah %100 analiz sağlamıyor. Çünkü verici lazer kullanırken de kullanılabilir. yıldırıma maruz . Ancak bilim adamları hedeflerine ulaşmayı başardılar. Yıldırım’ın yörüngesi değişti.

Geçmişte de benzer yöntemler uygulanmış, ancak sonuç alınamamıştı. Bu sefer farklı olan neydi?

2004 ve 2011 yıllarında lazer silahlarıyla yıldırımın yönünü değiştirme çabaları yeniden gündeme geldi. Fakat başaramadı . Bu konuda açıklama yapan bilim insanları, geliştirdikleri lazer silahının öncekilerden çok daha güçlü olduğunu ve hatta saniyedeki atım sayısının çok daha yüksek olduğunu söyledi. iki katına çıktı dediler. Yani daha önce başarısız olan işlerin bu kez başarıyla tamamlanmasını sağlayan lazer silahı güçlendirildi.

İsviçre’deki gelişme en çok NASA’yı sevindirecek gibi görünüyor. çünkü NASA özellikle geçen yıl gerçekleştirdiği fırlatmalarda hava muhalefetinin etkisinde kalmıştı. Aslında, Florida’daki bir fırlatma sırasında dört kez şimşek çaktı. Milyarlarca dolar harcanan uzay mekikleri etrafındaki riskleri ele almak için lazer silahları bu şekilde kullanılıyor. elemeyeyardımcı olabilir.

habersincik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu