Ekonomi

Faiz artırıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranları ile avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranlarında değişikliğe gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan açıklamaya göre, azami 3 ay vadeli senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranı yıllık yüzde 15,75 olarak belirlendi. Avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 16,75 olarak belirlendi.

Daha önce reeskont işlemlerinde uygulanan iskonto oranı yüzde 9,75; Avans işlemlerinde uygulanan oran yüzde 10,75 seviyesinde oldu.

Reeskont; İskonto edilmiş değerlerin el değiştirmesini (reeskont), yani bir bedel karşılığında el değiştirmesini (indirim) ifade eder.

Merkez Bankası, bankacılık sektörünün kesintiye uğrayan likidite ihtiyacını karşılamak amacıyla bankaların ihraç edecekleri senet ve belgeleri reeskonta kabul edebilir. Türkiye’de reeskont işlemine ilişkin tüm şartlar ve kurallar Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Merkez Bankası’nın bu işlemler için uyguladığı faize “reeskont faiz oranı” denir. Merkez Bankası reeskonta kabul edebileceği senetler karşılığında avans da verebilir.

Avansa teminat olarak alınan bu senetler; ticari kağıt ve belgeler, devlet tahvilleri ve Borsaya kayıtlı tahviller.

habergaziosmanpasa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu