Haber

YSK Başkanı Yener: Oyların devri prosedür gereği mümkün değil

– YSK Başkanı Ahmet Yener, “Türkiye’de seçim sistemi yıllardır gayet oturmuş ve düzenli bir şekilde işliyor. Seçimlerde oyları yanlış saymak, devretmek mümkün değil. prosedür nedeniyle ‘A’ partisinden ‘B’ partisine oylar.”

YSK Lideri Ahmet Yener, 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimleri çok fazla sorun yaşamadan başarıyla gerçekleştirdiklerini söyledi. Yener, “Deprem bölgesinde seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda kamuoyunda şüpheler vardı. Kurulumuz, deprem bölgesinde il ve ilçe seçim kurullarımız özverili bir çalışma ile gerekli tedbirleri alarak seçimlerin yapılmasını sağladı.” sağlıklı ve düzenli bir şekilde. Özellikle ikinci tur Türk demokrasisinin hayatında ilk kez gerçekleşen bir süreç oldu.”

‘İKİNCİ TURDA ARTIŞ YAPAN TEK ŞEHİR TUNCELİ’ Dünyada yapılan seçimlerdeki oranlara bakıldığında birinci tip ve ikinci tip katılım oranının yüksek olduğuna dikkati çeken Yener, “Bu da Türk halkının TUNCELİ’ye ne kadar inandığını gösteriyor. demokrasi İki cinsiyetin ortasında yüzde 3. Yaklaşık bir katılım düşüklüğü var. Bunun sebebinin ne olduğunu net bir şekilde ifade etmemiz mümkün değil. İkinci turda katılımın arttığı tek il Tunceli oldu. ilimizde ilk tura yüzde 87,36 katılım oldu, ikinci tura yüzde 87,47 katılım gerçekleşti. ikinci ilaçlamada ise düşüşün en az olduğu il burası oldu”SEÇİM SİSTEMİ OTURDUĞU ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR” Seçim sürecinde kamuoyunun olabildiğince bilgilendirildiğini belirten Yener, “Seçim sistemi çok iyi çalışıyor. Seçim güvenliği konusunda kamuoyunda oluşan yanılgıların sebebini YSK olarak tespit etmemiz ve değerlendirmemiz mümkün değil. Ancak Türkiye’de seçim sistemi yıllardır köklü ve sistemli bir şekilde işliyor. Seçimlerin başından sonuna kadar tüm bilgiler, seçmen listelerinin askıya alınmasından askıya alınmasına kadar siyasi partilerimiz ile paylaşılmaktadır. Bu seçim sürecinde, seçim listelerinin askıya alınmasından askıdan kaldırılmasına kadar 24 siyasi partimiz ile paylaşıldı. Bu süreçte siyasi partilerimizden seçmen listelerine herhangi bir itiraz gelmemiştir. Bu, seçim güvenliği açısından değerli bir veri ve aşamadır. Bire bir oy kullanma gününde siyasi partilerimizin temsilcileri yasal düzenlemelere uygun olarak sandık başında bulunmaktadır. Vatandaşlarımız yasal mevzuata uygun olarak oy kullandıkları sandıklarda oy sayım süreçlerini izleme ve gözlemleme imkanına sahip olmaktadır.” Yener, il ve ilçe seçim kurulları ile YSK’ya başvuracağını belirterek, “Dolayısıyla seçimde oyların yanlış sayılması veya ‘A’ partisinden ‘B’ partisine devredilmesi söz konusu olamaz” dedi. YSK’ya gelen ilk verilerin, kır-kent ayrımı gözetmeksizin seçmen sayısı ve sayılan okulun İlçe Seçim Kurulu’na yakınlığı ile ilgili olduğuna dikkat çeken YSK’de yerel seçimler öncesi hazırlık sürecinin başladığına dikkat çekildi. 1 Ocak’ta yapılması beklenen yerel seçim takvimi 1 Ocak’ta başlıyor. 28 Mayıs 2023 tarihinde sona eren ikinci tip Cumhurbaşkanlığı yerel seçimlerinin ardından hazırlıklarımıza başladık. Bunu yapın ve genelgelerimizde ilgili düzenlemeleri buna göre yapmaya başlayın.” Yener, Türkiye’nin eninde sonunda elektronik oy kullanma sistemine geçmesinin mümkün olduğunu belirtti. Bu önümüzdeki seçimde mi yoksa iki üç seçimden sonra mı olacak; ama eninde sonunda olacak. Bir gün olur.Heyet olarak yerel seçimlerden sonra bir çalışma yapıp meclise ve siyasi partilerimize sunmayı planlıyoruz, meclis tarafından takdir ediliyor.Bu şekilde bir irade ortaya çıkarsa Yüksek Seçim Kurulu buna göre hazırlıklar yapacak, elektronik ortam için gerekli tedbirleri alacak ve bu uygulamayı başarılı bir şekilde yürütecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu