Haber

Gürcistan’da gösterilere yol açan “yabancı ajan yasa tasarısı” meclisten geri çekildi

Gürcistan Parlamentosu’nun 7 Mart’ta ön onayını alan ve gösterilere yol açan “yabancı ajan yasa tasarısı” olağanüstü oturumda resmen geri çekildi.

Muhalefet partisi “Halkın Gücü” tarafından sunulan ve iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nden daha önce ayrılan bazı milletvekillerinden oluşan ve seçimleri kazanan “Yabancı Etkide Şeffaflık Yasa Tasarısı”nın geri çekilmesi için mecliste oturum düzenlendi. 7 Mart’ta 76 milletvekilinin oyu.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin de desteklediği yasa tasarısının resmi olarak geri çekilmesi için 112 milletvekilinin katıldığı oturumda 36 milletvekili oy kullandı. Toplam 35 “hayır” oyu alan yasa tasarısı böylece meclisten çekildi.

133 tutuklu serbest bırakıldı

Yasağa tepki göstererek 3 gün boyunca Tiflis sokaklarında eylem yapan aktivistler, meclis önünde görkemli oturumun bitmesini bekledi.

Göstericiler, “yabancı ajan yasa tasarısının” resmi olarak geri çekilmesi kararını alkışladı.

Tiflis’teki gösterilerde gözaltına alınan 133 kişi serbest bırakıldı.

Kanun taslağı

Yabancı Nüfuz Yasa Tasarısı Taslağı, fonlarının yüzde 20’den fazlasını yurt dışından alan Gürcü örgütlerinin “yabancı ajan” olarak kaydedileceğini veya para cezasına çarptırılacağını öngörüyordu.

Muhalifler ve Devlet Başkanı Salome Zurabishvili, Rusya’nın emriyle hazırlandığını öne sürerek tasarının iptalini istedi.

Muhalefet yasa tasarısını iptal etmek için gösteriler başlatırken, mecliste milletvekilleri arasında arbede çıktı.

Protestoların büyümesi üzerine iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, 7 Mart’ta mecliste ön onayı alınan “Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı” adlı yasanın geri çekilme sürecini başlattığını duyurdu. Buna rağmen muhalifler eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

haberdogansar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu