Haber

Kocaeli’deki ‘Millet’ göletinde ekosistem gelişecek

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi ve Marmara’ya hayat verecek dip çamur temizleme projesi aralıksız devam ediyor. Proje kapsamında körfez çamurdan arındırılırken, çevrede meydana gelecek ekolojik değişim de ön plana çıkıyor.

Halihazırda Millet Bahçesi çalışmalarının yürütüldüğü Kocaeli fuarı içerisinde yer alan ve şehrin simgelerinden biri olan göletin ekolojik değişimden olumlu yönde faydalanması için de çalışmalar yapılıyor. Gölet çevresinde yapılan inceleme ve değerlendirme toplantısında bölgenin daha sağlıklı çevre standartlarına ulaşarak örnek bir rekreasyon alanı haline gelmesi görüşüldü.

GÖLET VE ÇEVRESİNİN İNCELENMESİ

İnceleme ve toplantıda İzmit Körfezi Dip Çamur Temizleme projesiyle körfezin doğu havzası temizlenirken, Millet Bahçesi üretim alanı içindeki fuar göletinin temizlik çalışmaları da ele alındı. Yapı Denetim Daire Başkanı Serkan Ihlamur, Çevre Koruma ve Denetim Daire Başkanı Mesut Ehemmiyet, Park ve Bahçeler Dairesi çalışanları, ilgili şube yöneticileri ve teknik çalışanlar ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi öğretim üyelerinin katıldığı programda ilk sırada gölet yer aldı. Ulusal Bahçede. Çevresinde incelemeler yapıldı. Daha sonra gölet ve çevresinin daha iyi çevre koşullarına ulaşması ve sağlıklı bir rekreasyon olanağı sağlanması amacıyla toplantı gerçekleştirildi.

Fuar alanını örnek bir Millet Bahçesi haline getirecek projede çalışmalar Yapı Denetim Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülüyor. Kocaeli halkına açılacak Millet Bahçesi içerisinde yer alan, kentin simgelerinden biri olan göletin daha iyi çevre koşullarına ulaşması ve sağlıklı bir rekreasyon olanağı sunması için çalışmalar sürüyor. Göletin su kalitesinin ve mevcut yaşam alanının korunması kapsamında neler yapılabileceği bilimsel olarak tartışıldı. Toplantıda öncelikle göletin fiziki durumu, su kalitesi ve biyoçeşitliliği ortaya çıkarıldıktan sonra kısa, orta ve uzun vadede daha iyi çevre koşullarına ulaşmak için neler yapılabileceği tartışıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kazan Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu